Yazılım
  Yazılım / İnternet / Gündem / Eğitim

  Liseli Öğrenciler İçin Yazılım Alanında Uluslararası Sertifikalı Dersler Verilecek

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün yaptığı açıklamada lise öğrencilerinin yapay zekâ, robotik gibi derslerin bulunduğu 17 farklı alanda uluslararası sertifika alabileceklerini duyurdu. Bakan, gençler için teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil yetiştirmek istediklerini belirtti.

  Koronavirüs nedeniyle dünyanın büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi ülkemizde de okullara ara verildi. Bir süredir uzaktan eğitim alan liseli öğrenciler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre bilişim teknoloji alanında uluslararası sertifika alabilecek. Bakan Selçuk, “Lise öğrencilerimiz için iyi bir haberim var; bilişim teknolojileri alanında uluslararası sertifika alabileceksiniz. Başvurular online, eğitim uzaktan, sertifikalar bizden. Derinleşmek, kendine yatırım yapmak sizden” şeklinde açıklama yaptı. 

  Öğretmenler için açılan 17 uluslararası akredite yazılım sertifika programının lise kademesindeki öğrenciler için açıldığını da belirten Milli Eğitim Bakanı, koronavirüs nedeniyle eğitime ara verilen bu dönemde, bakanlık olarak teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. 


  Eğitimler, uzaktan olacak şekilde öğretmen ve yazılım uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek

  Bakan Selçuk, yeni sertifikalı online eğitim için şu ifadeleri kullandı:

  Sertifika programları, çocukların 21'inci yüzyılın dijital yetkinliklerinin geliştirilmesinde büyük önem taşıyor. Öğrencilerimizin evde geçirdikleri zaman diliminde kişisel gelişimlerine ve geleceklerine yön verecek bu çalışmalara katılmaları oldukça önemli. Bu sertifikalara sahip olan öğrenciler gerekli derinleşmeyi sağlamaları halinde dünyanın dört bir yanında bilişim teknolojileri alanında istihdam kapılarını aralayabilecek. 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın akademik ve bireysel gelişimlerinin ulusal ve uluslararası sertifikalı eğitim programlarıyla desteklenmesi amacıyla dünyanın önde gelen yazılım firmalarıyla bir dizi işbirliği anlaşması yaptık. Çocuklarımıza bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve yeni uygulamalar konusunda dijital beceriler kazandırmak ve teknoloji üreten nesiller yetiştirmek için bu alanda uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonlu eğitimlerin verilmesiyle bilişim teknolojileri alanında yetişmiş bireylerin bilimsel birikimlerinin paylaşılarak yeni fikirlerin üretilmesini hedefledik.  Bilişim alanları için uluslararası sertifikalı uzaktan eğitimler

  MEB tarafından yapılan açıklamanın ardından, bilişim alanında alınacak uluslararası sertifikalı uzaktan eğitim programları da belli oldu. Bu programlar arasında yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data, python eğitimi gibi günümüz yazılım sektöründe istenen pek çok alan bulunuyor.  Bu Haber Webtekno.com alınmıştır


  Yazılım / Gündem

  Apple ve Google, COVID-19 Takip Sistemi Oluşturuyor


  İki dev şirket, COVID-19 pandemisi ile mücadele ve yayılımı engellemek amacıyla bir izleme sistemi üzerinde çalışıyor.

  Apple ve Google, hükumetlerin ve sağlık kuruluşlarının Koronavirüs vakalarını izlemelerine yardımcı olmak için ortak bir projeye imza atıldığını açıkladı. Teknoloji devleri, kişi rızası ve şeffaflığın yanı sıra gizlilik ve güvenliğin işin merkezinde bulunduğunu belirtiyor.

  Bu projede, halk sağlığı otoritesi tarafından COVID-19 testi pozitif tespit edilen kişiler sisteme kayıt ediliyor. Burada testi pozitif çıkan kişinin rızası da alınıyor. Böylece COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler ve diğer insanlar arasındaki mesafenin korunması amaçlanıyor.  Mayıs ayında her iki şirket de halk sağlığı yetkililerinden gelen uygulamalarda, Android ve iOS cihazlar arasında birlikte çalışabilen API’ler yayınlayacak. Ayrıca önümüzdeki süre zarfında ilgili mobil işletim sistemlerine doğrudan işlevsellik katan daha geniş bir Bluetooth tabanlı iletişim izleme platformu oluşturulacak.  İzleme sisteminin ne kadar yararlı olacağı ise tartışma konusu. Bu, eğer virüse maruz kalmış olabilecek birisiyle yollarınız kesiştiyse sizi uyaran reaktif bir sistem. İnsanlar tarafından en çok endişe edilen konuların başında ise veri güvenliği ve gizlilik geliyor.


  Bu yazı technopat haber sitesinden alınmıştır
  Yazılım / Genel

  Rainbow Six Siege, Vulkan API Desteğine Kavuşuyor

  Ubisoft, Rainbow Six Siege için sunacağı Vulkan API desteği ile daha fazla performans vadediyor.

  Ubisoft, Rainbow Six Siege PC sürümü için yakında tamamen yeni bir grafik API’si sunacaklarını müjdeledi. Bu sayede kullanıcılara DirectX 11 sürümünden farklı olarak başka bir seçenek daha sunulmuş olacak. Bir süredir oyunun test sunucularında Vulkan API test edilirken, oyuna gelecek 4.3 yaması ile birlikte bunun herkes için aktif olacağı ifade ediliyor.

  Geliştirici, Vulkan API’nin DirectX 11’e kıyasla Rainbow Six Siege’in grafik performansını geliştirecek avantajlara sahip olduğunun altını çiziyor. Vulkan’ın daha yeni bir API olması sayesinde CPU ve GPU satına alım maliyeti düşerken, gelecekte daha yeni ve heyecan verici şeyler için kapı açacak daha modern özelliklere destek sağlanabileceği vurgulanıyor.

  Ubisoft kodlama karmaşıklığının artmasına rağmen, Vulkan gibi API’lerin geliştiricilere daha fazla esneklik sağladığını söylüyor. Stüdyo ayrıca DirectX 12 kullanmayı düşündüklerini ancak testlerin Vulkan’da daha iyi CPU performansı gösterdiğini paylaşıyor.

  Rainbow Six Siege yama 4.3 ile çok çeşitli donanım ve daha fazla oyuncu popülasyonu ile Vulkan uygulaması da test edilmiş olacak. Bu da Ubisoft uygulamayı optimize etmiş olsa da Vulkan performansının DirectX 11’e göre aynı ya da daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

  Uplay başlatıcısı kullanıcıların oyunu DirectX 11 veya Vulkan ile çalıştırmasına da olanak sağlayacak. Ek olarak, kullanıcıların en iyi sonuçlar için AMD Radeon 20.1.4, NVIDIA Geforce 441.87 veya Intel 26.20.100.7755 sürücülerine güncelleme yapması öneriliyor.

   
  Teknoloji / Mobil / Yazılım / Genel

  Microsoft, iOS için Klavye Hazırlıyor!  Windows Phone telefonlarda bulunan klavye birçok kullanıcı tarafından beğeniliyor. Microsoft'un telefonlarında bulunan klavyeyi iOS'e getireceği ortaya çıktı!