Huawei, GPU pazarında yatırımlarını artırarak konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükumeti ile olan münakaşasına rağmen büyümesini sürdürüyor. Şirketin Çin dışındaki akıllı telefon işletmeleri, Google hizmetlerini kullanamaması nedeniyle sorunlar yaşıyor. Ancak Huawei, her alanda kendi göbeğini kendi kesmeye kararlı gibi görünüyor.

Şirket halihazırda cihazları için geliştirdiği yongalara (CPU ve yapay zeka) sahip. Bununla birlikte halen donanım ihtiyaçları var ve görünüşe göre bir sonraki hedefleri GPU üretimi gibi gözüküyor.

Gelen haberlere göre Huawei, Güney Kore’de GPU pazarına giriş yapmak için yeni bir departman kuruyor. Yayınlanan raporda hedefin sunucu, bulut bilişim ve yapay zeka iş yükleri için GPU’lar olduğu iddia ediliyor. Buna ek olarak açılan departman için işe alımlar yapıldığına dair raporlar var. İşe alım konusunda ise NVIDIA çalışanlarının ve amirlerinin hedeflendiği görülüyor.

GPU Gelişmeleri

Bundan önce Huawei, GPU pazarında bir noktaya kadar bazı gelişmeler kaydetmişti. Geçtiğimiz yıl ise Huawei Ascend 910 yongasını piyasaya sürmüştü. Bu yonga her konuda en iyisi olmasa da bazı durumlarda NVIDIA’nın sunduklarının önüne geçiyor.

Huawei’nin yapay zeka (AI) yongaları performans ve enerji verimliliği açısından GPU’ları geçti. Bununla birlikte GPU’lar hala yüksek performanslı işlem gücünün vazgeçilmez bir parçası konumunda. Bunun nedeni ise yapay zekaya ek olarak GPU’ların göz ardı edilemeyecek şekilde genel amaçlı işlem özelliklerini ifa edebiliyor olması.


Son olarak Huawei’nin laboratuvarlarında yıllardır kendi GPU yongasını geliştirdiği söyleniyor. Bu GPU geliştirmelerinin son kullanıcı ve masaüstü grafikleri için olmadığını belirtelim. Bu bağlamda şirketin temel amacı sunucular, bulut bilişim, yapay zeka ve buna benzer diğer iş yükleri için tasarımlar yapmak.


You Might Also Like

03 Comments

Leave A Comment

Don’t worry ! Your email address will not be published. Required fields are marked (*).