Genel
  Genel

  Windows Terminal 0.3 Yeni Özellikler Sunuyor

  Windows Terminal, 0.3 güncellemesi ile birçok yeni özellik kazandı.Beta sürecindeki Windows Terminal uygulaması büyük bir güncelleme aldı. Konsol uygulaması Windows Terminal 0.3 güncellemesi ile artık başlık çubuğundan sürükleme yapmaya izin veriyor.Aşağı açılır tuş düzeni de artık iyileştirilmiş durumada. Aşağı açılır ok ve yeni sekme tuşu daha önceki en sağ kısım yerine artık sekmelerin sağında yer alıyor. Simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma tuşları da başlık çubuğunun kalanıyla aynı renge bürünüyor.

   

  Yeni erişilebilirlik özellikleri ise Windows 10 sürüm 1703’sürümünde Windows Konsol’a eklenenlerle aynı. Örneğin; ekran okuyucu artık Windows Terminal kullanıcı arayüzü kontrollerini okuyabiliyor ve gezinmeye izin veriyor. Uygulamanın arka plan görüntüleri için yeni seçenekler de ekleniyor. Bundan böyle Akrilik arka plana bir görüntü ekleyebiliyorsunuz. Hatta animasyonlu GIF eklemeye de izin veriliyor. Son olarak; yeni seçim özellikleri, tuş bağlantıları, Azure Cloud kabuğu bağlantısı ve güncellenen Hakkında kısmı diğer yeni özelliklerden.

  En son Windows Terminal beta sürümü için buraya tıklayabilirsiniz.

  Alıntı technopat.net

  Genel

  Surface Dock 2 Hakkında Yeni Gelişmeler

  Microsoft'un 2015 yılında piyasaya sürdükten sonra yenisini geliştirmediği Surface Dock'un yeni versiyonuna ait olduğu belirtilen yeni bilgiler ortaya çıktı. Surface Dock 2'de, ilkindeki iki mini DisplayPort yerine iki Type-C portun yer alacağı söyleniyor.

  Microsoft, 2015 yılında Surface Dock'u piyasaya sürmüştü. Telefonunuzu neredeyse bir bilgisayara dönüştürebildiğiniz bu aparatta 3 adet USB portu ve HDMI girişinin yanı sıra iki tane de mini DisplayPort bulunuyordu. Bununla birlikte, yaklaşık 4 buçuk senedir Surface Dock'un yenisi kullanıcılarla buluşmuyordu. İşte şimdi, Belçikalı bir e-ticaret sitesinde Surface Dock 2'ye işaret eden bir kayıt ortaya çıktı. Kayıttaki ürünün değeri 267 dolar.

  Cihazın özellikleri hakkında pek bir ayrıntı bulunmasa da Dr. Windows'un haberine göre cihazda ısrarla ihtiyaç duyulan geliştirmeler yer alıyor ancak form faktörü ve tasarımı korunuyor. İlk versiyonun arka kısmında yer alan iki adet mini Display Port yerine, Surface Dock 2'de iki Type-C port yer alıyor. Ethernet portunun, ses girişinin ve iki USB Type-A portun yeni cihazda da yer alması bekleniyor.


  Güç kaynağı gelişiyor
  Buna ek olarak, ön taraftaki iki Type-A portun Type-C portlarla değiştirilip değiştirilmediği konusunda bir muğlaklık bulunuyor, eğer durum buysa, Microsoft için dev bir adım olacak. Microsoft uzun zamandır cihazlarına yeni port ekleme konusunda çekinceli davranıyor ve port eklemeye karşı argümanlar öne sürüyor. Eğer haber doğruysa, Microsoft adına sürpriz bir gelişme sayılacak.

  Güç konusundaysa, yeni cihazın eski cihazdaki 95 W'lık gücü 200 W'a çıkaracağı belirtiliyor. Bu yenilik de kullanıcılar için sevindirici çünkü Surface Book 2 gibi cihazlar zorlandıkları zaman oldukça fazla güç harcıyorlar. Yükseltilmiş güç seçeneği, daha güçlü özelliklerle çıkması beklenen Surface Book 3 gibi cihazlar düşünüldüğünde de memnuniyet verici. Tüm bunların yanı sıra yeni cihazın daha uzun bir kabloyla birlikte geleceği de konuşuluyor.  Yine Dr. Windows bir Hollanda sitesinde 'Surface için MICROSOFT Power Supply 127 w' kaydı buldu. Bu ürünün çıkacağı söylentisi olan Book 3'ün bir aksesuarın olup olmadığı bilinmiyor. Şu andaki Book 2 cihazının şarjı 102 W'lık. Surface Dock 2 için de sitede yazan şey ürünün 15 gün içerisinde stoklarda olacağı. Surface Book 3 ve Surface Go 2'nin mart ayında piyasaya çıkması bekleniyordu ancak görünen o ki yeni ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle bu planlarda değişiklik oldu. Microsoft'un bu ürünleri piyasaya sürmeye hazırlandığı açık olsa da tarih konusunda bir bilgi yok. Aksesuarların da bu iki cihazla birlikte kullanıcılara sunulması şaşırtıcı olmaz.

  Bu yazı Webtekno'dan amıştır.  Genel

  CS:GO, Yakında Source 2 Oyun Motoru ile Yenilenebilir

  Valve, dünyanın en popüler popüler oyunlarından biri olan Counter-Strike: Global Offensive’i yeni Source 2 motoru ile güncelleşebilir.

  Source, Valve Corporation eliyle geliştirilen bir 3B oyun motoru. Bu motor ilk defa 2004 yılında Counter Strike: Source ile ortaya çıkmıştı ve sonrasında Half-Life 2 piyasaya sürülmüştü.

  Source 2 ise tahmin edebileceğiniz gibi Valve’ın yeni nesil oyun motoru. Oyun motorları yenilendikçe oyun görselleri de haliyle gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında DotA 2, Reborn güncellemesi ile birlikte Source 2 oyun motoruna geçiş yapmıştı. Keza Half-Life: Alyx de aynı oyun motorunu kullanıyor.  2012 yılında oyuncuların beğenisine sunulan CS:GO yine ilk nesil Source oyun motorunun bir ürünü. Şimdi ise oyunun yakın tarihte yeni nesil Source 2 motoru ile güncelleneceği iddia ediliyor. CS:GO Dogmination e-spor kulübü başkanı Nors3 ise bu durumu onaylayan bir paylaşımda bulundu.

  “Source 2’nin CSGO’ya 2 ay içinde geleceği hakkındaki bilgiler güvenilir görünüyor. Çünkü ben de güvenilir kaynaklardan duydum. Ancak resmi olmayan tarihlere asla %100 güvenemezsiniz. Bu süreyi iki ile çarpsanız daha iyi olur.”

  Yani önümüzdeki birkaç ay içinde CS:GO’da dev bir güncelleme görürseniz şaşırmayın. Üstelik bu güncelleme sonrası oyun görselleri ve optimizasyonda önemli değişiklikler olacaktır. Source 2 tartışmaları aslına bakılırsa 2 yıl kadar öncesine dayanıyor. Valve, CS:GO’nun Source 2 oyun motoruna geçeceğini daha önce duyurmuştu. Bu durum CS:GO fanlarını da ikiye bölüyor. Kimi oyuncular grafiklerin gelişeceğinden memnunken kimi oyuncular ise FPS sorunlarının baş gösterebileceğini söylüyor.

  Bu haber teknopat sitesinden alıntı yapılmıştır

  Genel

  Huawei 2020’de GPU Pazarına Ayak Basıyor


  Huawei, GPU pazarında yatırımlarını artırarak konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

  Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükumeti ile olan münakaşasına rağmen büyümesini sürdürüyor. Şirketin Çin dışındaki akıllı telefon işletmeleri, Google hizmetlerini kullanamaması nedeniyle sorunlar yaşıyor. Ancak Huawei, her alanda kendi göbeğini kendi kesmeye kararlı gibi görünüyor.

  Şirket halihazırda cihazları için geliştirdiği yongalara (CPU ve yapay zeka) sahip. Bununla birlikte halen donanım ihtiyaçları var ve görünüşe göre bir sonraki hedefleri GPU üretimi gibi gözüküyor.

  Gelen haberlere göre Huawei, Güney Kore’de GPU pazarına giriş yapmak için yeni bir departman kuruyor. Yayınlanan raporda hedefin sunucu, bulut bilişim ve yapay zeka iş yükleri için GPU’lar olduğu iddia ediliyor. Buna ek olarak açılan departman için işe alımlar yapıldığına dair raporlar var. İşe alım konusunda ise NVIDIA çalışanlarının ve amirlerinin hedeflendiği görülüyor.

  GPU Gelişmeleri

  Bundan önce Huawei, GPU pazarında bir noktaya kadar bazı gelişmeler kaydetmişti. Geçtiğimiz yıl ise Huawei Ascend 910 yongasını piyasaya sürmüştü. Bu yonga her konuda en iyisi olmasa da bazı durumlarda NVIDIA’nın sunduklarının önüne geçiyor.

  Huawei’nin yapay zeka (AI) yongaları performans ve enerji verimliliği açısından GPU’ları geçti. Bununla birlikte GPU’lar hala yüksek performanslı işlem gücünün vazgeçilmez bir parçası konumunda. Bunun nedeni ise yapay zekaya ek olarak GPU’ların göz ardı edilemeyecek şekilde genel amaçlı işlem özelliklerini ifa edebiliyor olması.


  Son olarak Huawei’nin laboratuvarlarında yıllardır kendi GPU yongasını geliştirdiği söyleniyor. Bu GPU geliştirmelerinin son kullanıcı ve masaüstü grafikleri için olmadığını belirtelim. Bu bağlamda şirketin temel amacı sunucular, bulut bilişim, yapay zeka ve buna benzer diğer iş yükleri için tasarımlar yapmak.


  Yazılım / Genel

  Rainbow Six Siege, Vulkan API Desteğine Kavuşuyor

  Ubisoft, Rainbow Six Siege için sunacağı Vulkan API desteği ile daha fazla performans vadediyor.

  Ubisoft, Rainbow Six Siege PC sürümü için yakında tamamen yeni bir grafik API’si sunacaklarını müjdeledi. Bu sayede kullanıcılara DirectX 11 sürümünden farklı olarak başka bir seçenek daha sunulmuş olacak. Bir süredir oyunun test sunucularında Vulkan API test edilirken, oyuna gelecek 4.3 yaması ile birlikte bunun herkes için aktif olacağı ifade ediliyor.

  Geliştirici, Vulkan API’nin DirectX 11’e kıyasla Rainbow Six Siege’in grafik performansını geliştirecek avantajlara sahip olduğunun altını çiziyor. Vulkan’ın daha yeni bir API olması sayesinde CPU ve GPU satına alım maliyeti düşerken, gelecekte daha yeni ve heyecan verici şeyler için kapı açacak daha modern özelliklere destek sağlanabileceği vurgulanıyor.

  Ubisoft kodlama karmaşıklığının artmasına rağmen, Vulkan gibi API’lerin geliştiricilere daha fazla esneklik sağladığını söylüyor. Stüdyo ayrıca DirectX 12 kullanmayı düşündüklerini ancak testlerin Vulkan’da daha iyi CPU performansı gösterdiğini paylaşıyor.

  Rainbow Six Siege yama 4.3 ile çok çeşitli donanım ve daha fazla oyuncu popülasyonu ile Vulkan uygulaması da test edilmiş olacak. Bu da Ubisoft uygulamayı optimize etmiş olsa da Vulkan performansının DirectX 11’e göre aynı ya da daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

  Uplay başlatıcısı kullanıcıların oyunu DirectX 11 veya Vulkan ile çalıştırmasına da olanak sağlayacak. Ek olarak, kullanıcıların en iyi sonuçlar için AMD Radeon 20.1.4, NVIDIA Geforce 441.87 veya Intel 26.20.100.7755 sürücülerine güncelleme yapması öneriliyor.