Genel
  Genel

  Surface Dock 2 Hakkında Yeni Gelişmeler

  Microsoft'un 2015 yılında piyasaya sürdükten sonra yenisini geliştirmediği Surface Dock'un yeni versiyonuna ait olduğu belirtilen yeni bilgiler ortaya çıktı. Surface Dock 2'de, ilkindeki iki mini DisplayPort yerine iki Type-C portun yer alacağı söyleniyor.

  Microsoft, 2015 yılında Surface Dock'u piyasaya sürmüştü. Telefonunuzu neredeyse bir bilgisayara dönüştürebildiğiniz bu aparatta 3 adet USB portu ve HDMI girişinin yanı sıra iki tane de mini DisplayPort bulunuyordu. Bununla birlikte, yaklaşık 4 buçuk senedir Surface Dock'un yenisi kullanıcılarla buluşmuyordu. İşte şimdi, Belçikalı bir e-ticaret sitesinde Surface Dock 2'ye işaret eden bir kayıt ortaya çıktı. Kayıttaki ürünün değeri 267 dolar.

  Cihazın özellikleri hakkında pek bir ayrıntı bulunmasa da Dr. Windows'un haberine göre cihazda ısrarla ihtiyaç duyulan geliştirmeler yer alıyor ancak form faktörü ve tasarımı korunuyor. İlk versiyonun arka kısmında yer alan iki adet mini Display Port yerine, Surface Dock 2'de iki Type-C port yer alıyor. Ethernet portunun, ses girişinin ve iki USB Type-A portun yeni cihazda da yer alması bekleniyor.


  Güç kaynağı gelişiyor
  Buna ek olarak, ön taraftaki iki Type-A portun Type-C portlarla değiştirilip değiştirilmediği konusunda bir muğlaklık bulunuyor, eğer durum buysa, Microsoft için dev bir adım olacak. Microsoft uzun zamandır cihazlarına yeni port ekleme konusunda çekinceli davranıyor ve port eklemeye karşı argümanlar öne sürüyor. Eğer haber doğruysa, Microsoft adına sürpriz bir gelişme sayılacak.

  Güç konusundaysa, yeni cihazın eski cihazdaki 95 W'lık gücü 200 W'a çıkaracağı belirtiliyor. Bu yenilik de kullanıcılar için sevindirici çünkü Surface Book 2 gibi cihazlar zorlandıkları zaman oldukça fazla güç harcıyorlar. Yükseltilmiş güç seçeneği, daha güçlü özelliklerle çıkması beklenen Surface Book 3 gibi cihazlar düşünüldüğünde de memnuniyet verici. Tüm bunların yanı sıra yeni cihazın daha uzun bir kabloyla birlikte geleceği de konuşuluyor.  Yine Dr. Windows bir Hollanda sitesinde 'Surface için MICROSOFT Power Supply 127 w' kaydı buldu. Bu ürünün çıkacağı söylentisi olan Book 3'ün bir aksesuarın olup olmadığı bilinmiyor. Şu andaki Book 2 cihazının şarjı 102 W'lık. Surface Dock 2 için de sitede yazan şey ürünün 15 gün içerisinde stoklarda olacağı. Surface Book 3 ve Surface Go 2'nin mart ayında piyasaya çıkması bekleniyordu ancak görünen o ki yeni ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle bu planlarda değişiklik oldu. Microsoft'un bu ürünleri piyasaya sürmeye hazırlandığı açık olsa da tarih konusunda bir bilgi yok. Aksesuarların da bu iki cihazla birlikte kullanıcılara sunulması şaşırtıcı olmaz.

  Bu yazı Webtekno'dan amıştır.  Genel

  CS:GO, Yakında Source 2 Oyun Motoru ile Yenilenebilir

  Valve, dünyanın en popüler popüler oyunlarından biri olan Counter-Strike: Global Offensive’i yeni Source 2 motoru ile güncelleşebilir.

  Source, Valve Corporation eliyle geliştirilen bir 3B oyun motoru. Bu motor ilk defa 2004 yılında Counter Strike: Source ile ortaya çıkmıştı ve sonrasında Half-Life 2 piyasaya sürülmüştü.

  Source 2 ise tahmin edebileceğiniz gibi Valve’ın yeni nesil oyun motoru. Oyun motorları yenilendikçe oyun görselleri de haliyle gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında DotA 2, Reborn güncellemesi ile birlikte Source 2 oyun motoruna geçiş yapmıştı. Keza Half-Life: Alyx de aynı oyun motorunu kullanıyor.  2012 yılında oyuncuların beğenisine sunulan CS:GO yine ilk nesil Source oyun motorunun bir ürünü. Şimdi ise oyunun yakın tarihte yeni nesil Source 2 motoru ile güncelleneceği iddia ediliyor. CS:GO Dogmination e-spor kulübü başkanı Nors3 ise bu durumu onaylayan bir paylaşımda bulundu.

  “Source 2’nin CSGO’ya 2 ay içinde geleceği hakkındaki bilgiler güvenilir görünüyor. Çünkü ben de güvenilir kaynaklardan duydum. Ancak resmi olmayan tarihlere asla %100 güvenemezsiniz. Bu süreyi iki ile çarpsanız daha iyi olur.”

  Yani önümüzdeki birkaç ay içinde CS:GO’da dev bir güncelleme görürseniz şaşırmayın. Üstelik bu güncelleme sonrası oyun görselleri ve optimizasyonda önemli değişiklikler olacaktır. Source 2 tartışmaları aslına bakılırsa 2 yıl kadar öncesine dayanıyor. Valve, CS:GO’nun Source 2 oyun motoruna geçeceğini daha önce duyurmuştu. Bu durum CS:GO fanlarını da ikiye bölüyor. Kimi oyuncular grafiklerin gelişeceğinden memnunken kimi oyuncular ise FPS sorunlarının baş gösterebileceğini söylüyor.

  Bu haber teknopat sitesinden alıntı yapılmıştır

  Genel

  Huawei 2020’de GPU Pazarına Ayak Basıyor


  Huawei, GPU pazarında yatırımlarını artırarak konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

  Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükumeti ile olan münakaşasına rağmen büyümesini sürdürüyor. Şirketin Çin dışındaki akıllı telefon işletmeleri, Google hizmetlerini kullanamaması nedeniyle sorunlar yaşıyor. Ancak Huawei, her alanda kendi göbeğini kendi kesmeye kararlı gibi görünüyor.

  Şirket halihazırda cihazları için geliştirdiği yongalara (CPU ve yapay zeka) sahip. Bununla birlikte halen donanım ihtiyaçları var ve görünüşe göre bir sonraki hedefleri GPU üretimi gibi gözüküyor.

  Gelen haberlere göre Huawei, Güney Kore’de GPU pazarına giriş yapmak için yeni bir departman kuruyor. Yayınlanan raporda hedefin sunucu, bulut bilişim ve yapay zeka iş yükleri için GPU’lar olduğu iddia ediliyor. Buna ek olarak açılan departman için işe alımlar yapıldığına dair raporlar var. İşe alım konusunda ise NVIDIA çalışanlarının ve amirlerinin hedeflendiği görülüyor.

  GPU Gelişmeleri

  Bundan önce Huawei, GPU pazarında bir noktaya kadar bazı gelişmeler kaydetmişti. Geçtiğimiz yıl ise Huawei Ascend 910 yongasını piyasaya sürmüştü. Bu yonga her konuda en iyisi olmasa da bazı durumlarda NVIDIA’nın sunduklarının önüne geçiyor.

  Huawei’nin yapay zeka (AI) yongaları performans ve enerji verimliliği açısından GPU’ları geçti. Bununla birlikte GPU’lar hala yüksek performanslı işlem gücünün vazgeçilmez bir parçası konumunda. Bunun nedeni ise yapay zekaya ek olarak GPU’ların göz ardı edilemeyecek şekilde genel amaçlı işlem özelliklerini ifa edebiliyor olması.


  Son olarak Huawei’nin laboratuvarlarında yıllardır kendi GPU yongasını geliştirdiği söyleniyor. Bu GPU geliştirmelerinin son kullanıcı ve masaüstü grafikleri için olmadığını belirtelim. Bu bağlamda şirketin temel amacı sunucular, bulut bilişim, yapay zeka ve buna benzer diğer iş yükleri için tasarımlar yapmak.


  Yazılım / Genel

  Rainbow Six Siege, Vulkan API Desteğine Kavuşuyor

  Ubisoft, Rainbow Six Siege için sunacağı Vulkan API desteği ile daha fazla performans vadediyor.

  Ubisoft, Rainbow Six Siege PC sürümü için yakında tamamen yeni bir grafik API’si sunacaklarını müjdeledi. Bu sayede kullanıcılara DirectX 11 sürümünden farklı olarak başka bir seçenek daha sunulmuş olacak. Bir süredir oyunun test sunucularında Vulkan API test edilirken, oyuna gelecek 4.3 yaması ile birlikte bunun herkes için aktif olacağı ifade ediliyor.

  Geliştirici, Vulkan API’nin DirectX 11’e kıyasla Rainbow Six Siege’in grafik performansını geliştirecek avantajlara sahip olduğunun altını çiziyor. Vulkan’ın daha yeni bir API olması sayesinde CPU ve GPU satına alım maliyeti düşerken, gelecekte daha yeni ve heyecan verici şeyler için kapı açacak daha modern özelliklere destek sağlanabileceği vurgulanıyor.

  Ubisoft kodlama karmaşıklığının artmasına rağmen, Vulkan gibi API’lerin geliştiricilere daha fazla esneklik sağladığını söylüyor. Stüdyo ayrıca DirectX 12 kullanmayı düşündüklerini ancak testlerin Vulkan’da daha iyi CPU performansı gösterdiğini paylaşıyor.

  Rainbow Six Siege yama 4.3 ile çok çeşitli donanım ve daha fazla oyuncu popülasyonu ile Vulkan uygulaması da test edilmiş olacak. Bu da Ubisoft uygulamayı optimize etmiş olsa da Vulkan performansının DirectX 11’e göre aynı ya da daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

  Uplay başlatıcısı kullanıcıların oyunu DirectX 11 veya Vulkan ile çalıştırmasına da olanak sağlayacak. Ek olarak, kullanıcıların en iyi sonuçlar için AMD Radeon 20.1.4, NVIDIA Geforce 441.87 veya Intel 26.20.100.7755 sürücülerine güncelleme yapması öneriliyor.

   
  Genel

  GeForce GTX 1650 Ti ve GTX 1650 SUPER Mobil GPU’lar Göründü

   

   

   

  NVIDIA’nın yakın zamanda çıkış yapması beklenen yeni mobil GPU’ları tam olarak şekillenmiş durumda. Yeni testlerde iki farklı giriş seviyesi GPU’ya ait detaylar ortaya çıkıyor.

  Yakın zaman önce SUPER serisi mobil GPU’lar ve RTX 2080 SUPER mobil ile ilgili detayları paylaşmıştık. Bu seride 5 farklı GPU yer alacak ve tüm modeller ortaya çıkmış durumda. Son çıkan test sonuçlarına bakılırsa serinin başlangıç seviyesinde GTX 1650 SUPER ve GTX 1650 Ti yer alacak. Orta seviyede 2060 SUPER, üst düzeyde ise RTX 2070 SUPER ve RTX 2080SUPER’i göreceğiz.

   

  • NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Mobil (N18E-G3R)
  • NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER Mobil (N18E-G2R)
  • NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER Mobil (N18E-G1R)
  • NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Mobil (N18P-G62)
  • NVIDIA GeForce GTX 1650 SUPER Mobil (N18P-G61)

  Her iki NVIDIA GeForce GTX Turing GPU da detaylarını aktarmış olduğumuz Intel’in 10.Nesil Core i7-10750H işlemcisi tarafından desteklenen dizüstü bilgisayarlarda görüldü. Yeni grafik birimlerini önümüzdeki birkaç ay içerisinde bilgisayarlarda kullanıma hazır halde göreceğiz.

  NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Mobil GPU

  1650 Ti Mobil GPU, 1024 CUDA çekirdeğini oluşturan 16 İşlem Birimi (SM) ile çıkış yapacak. Saat hızı 1,49 GHz olarak bildirildiğinden, ortalama 1,50 GHz’lik bir nihai saat hızı bekleyebiliriz. Çip ayrıca 128 bit veri yolu üzerinde çalışacak 4 GB GDDR6 belleğe sahip olacak. Saat hızları rapor edilmedi ancak tahmini olarak 12-14 Gbps hızlarını göreceğiz.

   

  NVIDIA GeForce GTX 1650 SUPER Mobil GPU

  GeForce GTX 1650 SUPER mobil GPU’ya gelecek olursak, 14 İşlem Birimi (SM) ve 896 CUDA çekirdeği ile öne çıkıyor. 1650 SUPER, 1.56 GHz’lik bir saat hızı ile görüntülendi ve 4 GB GDDR6 bellekle birlikte geliyor. Bu yonganın TU117 GPU’nun temel yapılandırmasını korurken daha yüksek saatlere ve daha yüksek bellek hızlarına sahip olabileceği belirtiliyor.

  GeForce RTX SUPER Mobil GPU Serisi Beklenen Özellikleri

    GeForce GTX 16** SUPER GeForce GTX 1650 SUPER GeForce RTX 2060 SUPER GeForce RTX 2070 SUPER GeForce RTX 2080 SUPER
  Kod Adı N18P-G61 N18P-G62 N18E-G1R N18E-G2R N18E-G3R
  Mimari Turing TU117 Turing TU116 Turing TU106 Turing TU104 Turing TU104
  Üretim Teknolojisi 12nm FinFET NVIDIA 12nm FinFET NVIDIA 12nm FinFET NVIDIA 12nm FinFET NVIDIA 12nm FinFET NVIDIA
  SM 14 16 30 40 48
  CUDA Çekirdeği 896 1024 1920 2560 3072
  VRAM 4 GB GDDR6 4 GB GDDR6 8 GB GDDR6 8 GB GDDR6 8 GB GDDR6
  Veriyolu 128-bit 128-bit 256-bit 256-bit 256-bit
  Bellek Saat Hızı 12 Gbps 12 Gbps 14 Gbps 14 Gbps 14 Gbps
  Bant Genişliği 192 GB/s 192 GB/s 448 GB/s 448 GB/s 448 GB/s?
  Toplam Grafik Gücü 35W (Standart)
  50W (Max-Q)
  35W (Standart)
  50W (Max-Q)
  115W (Standart)
  80 (Max-Q)
  115W (Standart)
  80 (Max-Q)
  150W+ (Standart)
  80 (Max-Q)

   

  Genel

  Uni Alpha-Gel Kuru Toga Mekanik Kalem

  Alpha Gel Shaka da oldukça beğenilen bir model. Pilot The Shaker gibi sallayınca uç çıkarma opsiyonu bulunuyor. Bazı yorumlarda Shaka'nın 'grip'i daha çok beğenilmiş ve daha yumuşak bulunmuş. Kuru Toga'yı bulmakta zorlandığınız zaman Shaka'ya göz atabilirsiniz. Şahsen Shaka'yı deneyimlemediğim için herhangi bir öneride bulunamayacağım. Açıkçası tasarım olarak Kuru Toga'nın düz, bombesiz silindir yapısı benim çok daha hoşuma gidiyor.

  • Ergonomik kelimesi kalem dünyasında çok sık kullanılmasıyla birlikte, ciddi bir önem de arz ediyor. Tıpkı fare ve klavye seçimlerinde olduğu gibi kişinin alışkanlığı, solak-sağlak durumu, parmak ve el büyüklüğü gibi etkenler çok fazla ürünün piyasada yer almasına neden olmakta. Versatil, dolma ve diğer mürekkepli kalemlerde de durum böyle.

   

  • Saymaya kalktığımda TS'de değerlendirdiğim ve sahip olduğum kalemlerin çoğunun aslında çizim kalemi olduğu aşikar. Kişisel olarak iğne uçlu kalemlerle yazarken daha rahat hissediyorum. Yazdığımı rahat bir şekilde görmek, grip ile ucun birbirinden gözle görünür bir şekilde ayrılmış olması benim için yazmayı daha rahat bir hâle getiriyor. Ne kadar çizim kalemleri olsalar da Rotring 600, Graph 1000 ve Orenz gibi kalemler kalemliğimden ayırmadığım ve yazı yazarken kullandığım kalemler olmaya devam ediyor. Kalem seçimi fazlasıyla kişisel bir konu. Bu yüzden seçim her zaman kişinin kendi tercihleriyle şekilleniyor. Yine de bu yazıda bir risk alıp "kalem önermek" istiyorum. Sebebi ise bulunabilecek en ergonomik kalemlerden birisi olması. Uni Alpha-Gel Kuru Toga, ilk görüşte çok farklı bir kalem gibi görünmeyebilir. Tasarım bakımından çok da kendini ayıran bir kalem de değil.

   

  • 20 gram ağırlığı kağıt üzerinde fazla görünse de 14cm uzunluğu ile birlikte bir şekilde dengeli olmayı başarıyor. Kendisinden daha hafif kalemlerin daha ağır hissettirdiğini belirtmem gerek. Gövdesi tamamen plastik. Uç ve mekanizmanın metal olmasından dolayı diğer kısımların plastik olması herhangi bir soruna yol açmıyor. Klipsin de plastikten yapıldığı ve gövdeye entegre edilmiş olduğunu da görmezden görmemek gerek tabii. Klipsi çok sık kullanmayan, yalnızca kalemlikte ve zaman zaman deftere kalemi takarken kullanmayan birisi olarak şu ana kadar bir problem yaşamadım.

   

  • Kuru Toga yalnızca bir isim değil, Uni'nin imzalı bir mekanizması. Daha önceki Kuru Toga serisinden kalem incelemelerinde de bahsetmiştim. Kısaca açıklamak gerekirse. kalemin ucunun yüzeyle (kağıt ile) her temasında ucu belli bir açıda çevirerek sürekli aynı kalınlıkla yazmayı hedefliyor ve bunu başarıyor. Kuru Toga sembolü bu sefer klipsin bitişinin hemen yanına yerleştirilmiş. Serinin diğer üyelerinde olduğu gibi ilginç yerlerde olmaması çok olumlu bir durum. Bu sembol sayesinde mekanizmanın çalıştığını da kontrol etmek mümkün. Yazdıkça sembolün gri ve turuncu renkler arasındaki geçişinden mekanizmanın döndüğünden haberdar olunuyor.

   

  • Aslında Alpha-Gel de Kuru Toga gibi bir seri. Önemli olan ise bunların anlamlı bir şekilde bir araya gelmiş olması. Alpha Gel isminden anlaşılacağı üzere grip kısmındaki yumuşak silikonu temsil ediyor. Yumuşaklığı ve parmaklardan kaymaması ile harika bir yazı deneyimi sunuyor. Böylelikle en ergonomik kalemler arasında yer almayı hak ediyor.  Kalemi edindiğimde GittiGidiyor'dan kalemistan mağazasından 60TL idi. Sanıyorum ki şu an stoklarda bulunmuyor. Bulunduğunda alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Kalemliğimde daima bulundurduğum ve günlük olarak kullandığım kalem şu an Alpha-Gel Kuru Toga.

   

  • Alpha Gel Shaka da oldukça beğenilen bir model. Pilot The Shaker gibi sallayınca uç çıkarma opsiyonu bulunuyor. Bazı yorumlarda Shaka'nın 'grip'i daha çok beğenilmiş ve daha yumuşak bulunmuş. Kuru Toga'yı bulmakta zorlandığınız zaman Shaka'ya göz atabilirsiniz. Şahsen Shaka'yı deneyimlemediğim için herhangi bir öneride bulunamayacağım. Açıkçası tasarım olarak Kuru Toga'nın düz, bombesiz silindir yapısı benim çok daha hoşuma gidiyor.
  • Teknoseyir.com