Genel
  Genel

  Uni Alpha-Gel Kuru Toga Mekanik Kalem

  Alpha Gel Shaka da oldukça beğenilen bir model. Pilot The Shaker gibi sallayınca uç çıkarma opsiyonu bulunuyor. Bazı yorumlarda Shaka'nın 'grip'i daha çok beğenilmiş ve daha yumuşak bulunmuş. Kuru Toga'yı bulmakta zorlandığınız zaman Shaka'ya göz atabilirsiniz. Şahsen Shaka'yı deneyimlemediğim için herhangi bir öneride bulunamayacağım. Açıkçası tasarım olarak Kuru Toga'nın düz, bombesiz silindir yapısı benim çok daha hoşuma gidiyor.

  • Ergonomik kelimesi kalem dünyasında çok sık kullanılmasıyla birlikte, ciddi bir önem de arz ediyor. Tıpkı fare ve klavye seçimlerinde olduğu gibi kişinin alışkanlığı, solak-sağlak durumu, parmak ve el büyüklüğü gibi etkenler çok fazla ürünün piyasada yer almasına neden olmakta. Versatil, dolma ve diğer mürekkepli kalemlerde de durum böyle.

   

  • Saymaya kalktığımda TS'de değerlendirdiğim ve sahip olduğum kalemlerin çoğunun aslında çizim kalemi olduğu aşikar. Kişisel olarak iğne uçlu kalemlerle yazarken daha rahat hissediyorum. Yazdığımı rahat bir şekilde görmek, grip ile ucun birbirinden gözle görünür bir şekilde ayrılmış olması benim için yazmayı daha rahat bir hâle getiriyor. Ne kadar çizim kalemleri olsalar da Rotring 600, Graph 1000 ve Orenz gibi kalemler kalemliğimden ayırmadığım ve yazı yazarken kullandığım kalemler olmaya devam ediyor. Kalem seçimi fazlasıyla kişisel bir konu. Bu yüzden seçim her zaman kişinin kendi tercihleriyle şekilleniyor. Yine de bu yazıda bir risk alıp "kalem önermek" istiyorum. Sebebi ise bulunabilecek en ergonomik kalemlerden birisi olması. Uni Alpha-Gel Kuru Toga, ilk görüşte çok farklı bir kalem gibi görünmeyebilir. Tasarım bakımından çok da kendini ayıran bir kalem de değil.

   

  • 20 gram ağırlığı kağıt üzerinde fazla görünse de 14cm uzunluğu ile birlikte bir şekilde dengeli olmayı başarıyor. Kendisinden daha hafif kalemlerin daha ağır hissettirdiğini belirtmem gerek. Gövdesi tamamen plastik. Uç ve mekanizmanın metal olmasından dolayı diğer kısımların plastik olması herhangi bir soruna yol açmıyor. Klipsin de plastikten yapıldığı ve gövdeye entegre edilmiş olduğunu da görmezden görmemek gerek tabii. Klipsi çok sık kullanmayan, yalnızca kalemlikte ve zaman zaman deftere kalemi takarken kullanmayan birisi olarak şu ana kadar bir problem yaşamadım.

   

  • Kuru Toga yalnızca bir isim değil, Uni'nin imzalı bir mekanizması. Daha önceki Kuru Toga serisinden kalem incelemelerinde de bahsetmiştim. Kısaca açıklamak gerekirse. kalemin ucunun yüzeyle (kağıt ile) her temasında ucu belli bir açıda çevirerek sürekli aynı kalınlıkla yazmayı hedefliyor ve bunu başarıyor. Kuru Toga sembolü bu sefer klipsin bitişinin hemen yanına yerleştirilmiş. Serinin diğer üyelerinde olduğu gibi ilginç yerlerde olmaması çok olumlu bir durum. Bu sembol sayesinde mekanizmanın çalıştığını da kontrol etmek mümkün. Yazdıkça sembolün gri ve turuncu renkler arasındaki geçişinden mekanizmanın döndüğünden haberdar olunuyor.

   

  • Aslında Alpha-Gel de Kuru Toga gibi bir seri. Önemli olan ise bunların anlamlı bir şekilde bir araya gelmiş olması. Alpha Gel isminden anlaşılacağı üzere grip kısmındaki yumuşak silikonu temsil ediyor. Yumuşaklığı ve parmaklardan kaymaması ile harika bir yazı deneyimi sunuyor. Böylelikle en ergonomik kalemler arasında yer almayı hak ediyor.  Kalemi edindiğimde GittiGidiyor'dan kalemistan mağazasından 60TL idi. Sanıyorum ki şu an stoklarda bulunmuyor. Bulunduğunda alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Kalemliğimde daima bulundurduğum ve günlük olarak kullandığım kalem şu an Alpha-Gel Kuru Toga.

   

  • Alpha Gel Shaka da oldukça beğenilen bir model. Pilot The Shaker gibi sallayınca uç çıkarma opsiyonu bulunuyor. Bazı yorumlarda Shaka'nın 'grip'i daha çok beğenilmiş ve daha yumuşak bulunmuş. Kuru Toga'yı bulmakta zorlandığınız zaman Shaka'ya göz atabilirsiniz. Şahsen Shaka'yı deneyimlemediğim için herhangi bir öneride bulunamayacağım. Açıkçası tasarım olarak Kuru Toga'nın düz, bombesiz silindir yapısı benim çok daha hoşuma gidiyor.
  • Teknoseyir.com
  Genel

  Huawei EMUI 10 Arayüzünü Resmi Olarak Duyurdu

   

  Bir süredir gündemde olan ve çeşitli sızıntılara konu olan Huawei EMUI 10 arayüzü sonunda resmi olarak tanıtıldı.Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında Huawei EMUI 10 arayüzü tanıtıldı. Yeni arayüzün tanıtılmasıyla beraber Huawei EMUI 10 güncellemesi alacak cihazlarda netlik kazandı.
   

  Huawei EMUI 10 Özellikleri İle Neler Sunuyor?

   

  HDC 2019 çerçevesinde yeni işletim sistemini duyuran Huawei, aynı zamanda Android tabanlı EMUI 10 sürümünü de duyurdu. Yeni EMUI sürümünün tasarımdan daha çok performans odaklı bir arayüz olarak tasarlandığını belirtelim.

   

  Bu kısımda paylaşılan verilerde EMUI 10 sürümünde yer alan yeni EROFS dosya sisteminin rastgele okuma hızını EXT4 sistemine kıyasla yüzde 20 oranında daha iyi bir performans sergilediğini görmekteyiz. Yapılan bu iyileştirmelerin yanında GPU Turbo ile yüzde 60‘lık bir performans artışına da imza atan Huawei, bu kısımda iddialı bir arayüz deneyimi vadediyor.

   

   

  Yine yetkililerin konferans sırasında belirttiği bilgilere göre yeni arayüz tasarımının iOS‘in performansını ikiye katladığına da özellikle vurgu yapıyor.

   

  Bunun dışında kullanıcı deneyimini daha da üst seviyeye taşımak isteyen yetkililer bu kısımda kullanıcılara yapay zekanın daha ön plana çıktığı bir arayüz tasarımı sunuyorlar. HDC 2019‘de paylaşılan diğer verilerde ise Huawei EMUI 9’un ardından yapay zeka konusunda ciddi iyileştirmelerin yapıldığı belirtiliyor. Yapılan bu iyileştirmeler sonucu yetkililer yapay zekanın EMUI 10 ile daha hızlı bir şekilde çalışacağına da özellikle altını çiziyor.

   

   

  EMUI Karanlık Mod Özelliği

   

  Bu detayların haricinde yeni arayüz tasarımında bir diğer önemli detay ise EMUI 10 karanlık mod özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Android Q güncellemesinin temel özelliklerinden biri olan Karanlık Mod, yeni EMUI sürümünde de yer buluyor.

   

  Bu kısımda yetkililer, karanlık mod özelliği üzerinde bir hayli çaba sarf ettiklerine de dikkat çekiyorlar. Karanlık modun geliştirilirken kullanıcıların gözlerini almaması için ince eleyip sık dokuduklarını belirten Huawei yetkilileri, EMUI 10’un karanlık mod özelliğinin oldukça kullanışlı olacağını da belirtiyorlar.

   

  Ayrıca, yeni arayüz güncellemesinde yer alacak olan karanlık mod özelliği sadece telefonda yüklü olan uygulamaların haricinde cihaza indirdiğiniz tüm uygulamalara hızlı bir şekilde optimize olacak. Böylece, cihaza yüklenen her uygulama hızlı bir şekilde karanlık mod özelliğine adapte olacak.

   

   

  Always On Display Özelliği

   

  Huawei’nin Android Q tabanlı yeni arayüz tasarımında ayrıca AOD moduna da yer veriliyor. Bu özellik sayesinde telefonun ekranı kapalı olduğu zamanlarda, ekranda tarih, saat gibi bilgilere yer verecek. Ayrıca, bu ekran hemen yukarıda görebileceğiniz gibi özelleştirilebilecek.

   

  İlk Etapta EMUI 10 Alacak Huawei Telefonlar

   

  Şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre yeni arayüz sürümünün Android Q güncellemesiyle beraber 8 Eylül 2019 tarihinde ilk olarak P30 kullanıcılarına dağıtılacak. Daha sonrasında ise hemen aşağıda görebileceğiniz cihazlara yeni arayüz güncellemesi yayınlanacak. İşte, ilk etapta EMUI 10 alacak Huawei telefonlar!

   


  teknopat.com
   

   
  Genel

  Windows Terminal 0.3 Yeni Özellikler Sunuyor

  Windows Terminal, 0.3 güncellemesi ile birçok yeni özellik kazandı.Beta sürecindeki Windows Terminal uygulaması büyük bir güncelleme aldı. Konsol uygulaması Windows Terminal 0.3 güncellemesi ile artık başlık çubuğundan sürükleme yapmaya izin veriyor.Aşağı açılır tuş düzeni de artık iyileştirilmiş durumada. Aşağı açılır ok ve yeni sekme tuşu daha önceki en sağ kısım yerine artık sekmelerin sağında yer alıyor. Simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma tuşları da başlık çubuğunun kalanıyla aynı renge bürünüyor.

   

  Yeni erişilebilirlik özellikleri ise Windows 10 sürüm 1703’sürümünde Windows Konsol’a eklenenlerle aynı. Örneğin; ekran okuyucu artık Windows Terminal kullanıcı arayüzü kontrollerini okuyabiliyor ve gezinmeye izin veriyor. Uygulamanın arka plan görüntüleri için yeni seçenekler de ekleniyor. Bundan böyle Akrilik arka plana bir görüntü ekleyebiliyorsunuz. Hatta animasyonlu GIF eklemeye de izin veriliyor. Son olarak; yeni seçim özellikleri, tuş bağlantıları, Azure Cloud kabuğu bağlantısı ve güncellenen Hakkında kısmı diğer yeni özelliklerden.

  En son Windows Terminal beta sürümü için buraya tıklayabilirsiniz.

  Alıntı technopat.net